EXCEL EĞİTİMİ

Microsoft Excel, Microsoft şirketi tarafından elektronik tablolar oluşturmak amacıyla oluşturulan, hem Windows hem de Mac OS X platformları için sunulan bir elektronik tablo programıdır. Excel sayesinde bilgisayar kullanıcıları çeşitli formülleri kullanarak bir elektronik tablo sistematiği üzerinden; organize, biçimlendirme, hesaplama ve raporlama gibi işlevleri zahmetsizce gerçekleştirebilirler.
Excel veya tam adıyla Microsoft Excel, Microsoft Office yazılım paketi içerisinde sunulan bir ofis programıdır. Diğer ofis programlarıyla uyumlu olarak çalışır ve diğer tüm elektronik tablo yazılımlarının sahip olduğu temel özelliklere sahiptir. Kod adıyla ilk defa Odyssey olarak tanınan Excel, daha sonradan Excel resmi adıyla çıkış yapmıştır.
Excel programında hazırlanan ve kaydedilen programlar .xls veya .xlsx dosya uzantısına sahip olurlar. Excel’de hücre bazlı hesaplamalar, eksen tabanlı tablolar ve çeşitli grafik araçları kullanılır. Size istediğiniz raporu veya belgeyi elektronik tablo olarak hazırlamak için ihtiyacınız olanı fazlasıyla sunan Microsoft Excel’i temel seviyede kullanmayı öğrendikten sonra istediğinizi gerçeğe dönüştürmek için tek lazım olan şey birazcık hayal gücünden ibaret olacaktır.

  • DÜŞEYARA FORMÜLÜ
  • EĞER FORMÜLÜ
  • KOŞULLU BİÇİMLENDİRME
  • GRAFİK OLUŞTURMA
  • PİVOT ANALİZİ

SOLİDWORKS

Ülkemizde Solidworks programı çok popüler hale gelmiştir.Özellikle makine mühendisliği alanında çalışan veya öğrenim gören herkes adını mutlaka bir kez duymuştur. Peki öyle popüler hale gelen bu SolidWorks programı nedir?

SolidWorks ABD merkezli olan Dassault Systems firması tarafından ilk olarak 1993 yılında piyasaya sunulmuştur. Program bir CAD(Computer Aided Design) programıdır. Oldukça yenilikçi bir programdır.Sürekli olarak yeni özellikler ve modüller ile yeni sürümleri piyasaya sürülmektedir. Çok kapsamlı ve dolu bir program olmasına rağmen kullanımı ve öğrenmesi de bir o kadar da basittir.Özellikle makine, ürün ve tesisi tasarımlarında tasarımcısına büyük kolaylık sağlar.

İki ve üç boyutlu bilgisayar destekli tasarım için kullanılan bir CAD programıdır. 1995 yılından beri geliştirilmekte olan SolidWorks programı, Windows işletim sistemleri ile çalışan tarihteki ilk üç boyutlu modelleme programı olma özelliğine sahiptir. SolidWorks günümüzde hem 2D hem de 3D çizimler için etkin olarak kullanılmaktadır.

Resmi verilere göre dünya üzerinde 2 milyondan fazla mühendis ve 165 binden fazla şirket tarafından aktif olarak kullanılan SolidWorks programı dünya üzerinde en geniş kullanıma sahip olan CAD programlarının başında gelir.

Pek çok güncel CAD programı gibi parametrik özellik tabanlı modelleme teknolojisine sahip olan SolidWorks ilekatı modeller parametrik yaklaşımlarla oluşturularak basit ve kolay düzenlenebilir bir yapı elde edilir. SolidWorks programında hazırlanan parça modelleri birleştirilerek kolaylıkla ürün montajı yapılabilir.

https://www.youtube.com/watch?v=YCHoUZRntZU&t=3s